f studio : life art BALI

balinese gamelan and dance article from f & m

Program Schedule Bali Arts Festival PKB XXXV 2013

 f studio    

Bali Arts Festival XXXV 2013 ::: 15 JUN (Sat) – 13 JUL(Sat)
PKB Pesta Kesenian Bali

Bali ArtsFestaval XXXV 2013 Program

JUN
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
9
10
11
12
13
14
 
 
JUL
 

DATA from Book of Program Bali Arts Festival XXXV 2013
Department of Culture Bali Province

15Jun ::: Saturday map
14:00
Opening Exhibition
Participant representative
Bajra Sandi
Renon Denpasar
20:00
Opening Ceremony of the XXXV Bali Arts Festival 2013
Collosal Balinese mime dance drama
Bali Provincial Government arranged by ISI Denpasar
Ardha Candra
16Jun ::: Sunday map
11:00
Special Arts Performance from Indonesia
West Lampung Regency
Ratna Kanda
11:00
Special Arts Performance from Indonesia
Department of Culture and Tourism of Sumenep Regency
Kalangan Ayodya
17:00
Ngelawang (Barong) Exhibition
Sanggar Indrakila,Br.Kawan Manggis Kec.Manggis (Karangasem Regency)
Sanggar Mas Putra Baru, Desa Tua Marga (Tabanan Regency)
Sekaa Ngelawang Desa Pakraman Punduk Dewa, Desa Pesinggahan Kec.Dawan (Klungkung Regency)
Arts Center Area
20:00
Special Arts Performance
Consulado Geral De Timor- Leste
Wantilan
20:00
Special Arts Performance from Indonesia
Papua
Ardha Candra
17Jun ::: Monday map
11:00
Special Arts Performance from Indonesia
Bima Regency
Kalangan Angsoka
14:00
Special Arts Performance from Indonesia
Department of Culture and Tourism Province of West Kalimantan
Ratna Kanda
17:00
Reconstruction: Semara Pagulingan
Sekaa Semara Pagulingan Bale Batur Desa Kamasan (Klungkung Regency)
Kalangan Ayodya
20:00
Drama Gong Exhibition
Sekaa Drama Bandana Budaya Sari Br. Lambing Sibangkaja (Badung Regency)
Wantilan
20:00
Women’s Gong Kebyar Exhibition
Sekaa Wanita Giri kesuma (Bangli Regency)
Sekaa Gong Kebyar Wanita Sri Surti Budaya Desa Adat Buduk Mengwi (Badung Regency)
Ardha Candra
18Jun ::: Tuesday map
11:00
Reconstruction: Wayang Wong
Sekaa Wayang Wong Batuagung Desa Batuagung (Jembrana Regency)
Kalangan Angsoka
11:00
Joged Bumbung Dance Exhibition
Sekaa Joged Seraya Kanti Desa getakan (Klungkung Regency)
Kalangan Ayodya
14:00
Pesantian Exhibition
Sekaa Pesantian Widya Sabha
Ratna Kanda
17:00
Special Arts Performance from Indonesia
Gunung Kidul Regency
Kalangan Ayodya
20:00
Special Arts Performance
Indian Cultural Centre (ICC)
Ksirarnawa Hall
20:00
Children’s Gong Kebyar Exhibition
Sekaa Gong Widya Shanti Dharma Kumara, Desa Tukadmungga (Buleleng)
Sekaa Dharma Gita Kumara Br.Lingga Sana Kec.Bebandem (Karangasem Regency)
Ardha Candra
19Jun ::: Wednesday map
11:00
Unique Dance Performance from each Regency:
Br. Pande Tunggak Bebandem kec. Bebandem (Karangasem Regency)
Kalangan Angsoka
11:00
Special Arts Performance from Indonesia
Department of Culture and Tourism of West Sumatera Province
Wantilan
14:00
Special Arts Performance from Indonesia
Paguyuban Sadulur Blitar (Gustaf)
Kalangan Ayodya
17:00
Reconstruction: Semara Pagulingan
Sanggar Sangita Mredangga (Jembrana Regency)
Kalangan Ayodya
17:00
Special Arts Performance from Indonesia
Reog Performance
Ponorogo Regency
Ksirarnawa Terbuka
20:00
Arja Exhibition
Sekaa Tapel Mas Penebel (Tabanan Regency)
Wantilan
20:00
Docmentary Film Review
Ksirarnawa Hall
20:00
Adult Gong Kebyar Exhibition
Sekaa Jaya Wikrama Desa Pakraman Padangkerta (Karangasem Regency)
Sekaa Gong Trilaksana Budaya Br.Padang Sumbu Desa Padang Sambian Kelod Kec.Denpasar Barat (Denpasar City)
Ardha Candra
20Jun ::: Thursday map
11:00
Unique Dance Performance from each Regency:
Sekaa Jegog Apti Suara kanti Desa Penyaringan (Jembrana Regency)
Kalangan Angsoka
17:00
Bondres Performance accompanied geguntangan
Physically Disabled Rwa Bhineda Arts Group (Denpasar City)
Kalangan Ayodya
20:00
Drama Gong Exhibition
Sekaa Derama Gong Br. Bet ngandang desa Sanur (Denpasar City)
Wantilan
20:00
Docmentary Film Review
Ksirarnawa Hall
20:00
Women’s Gong Kebyar Exhibition
Sekaa Gong Wanita Goro Cita Swari Kec.Sukawati (Gianyar Regency)
Sekaa Gong Lokita Suara Desa Dangintukadaya (Jembrana Regency)
Ardha Candra
21Jun ::: Friday map
11:00
Joged Bisama Exhibition
Banjar Boongan Jawa Desa Bongan (Tabanan Regency)
Kalangan Ayodya
14:00
Pesantian Exhibition
Badung Regency
Ratna Kanda
20:00
Special Arts Performance from Indonesia
Dewan kesenian Balik Papan
Ratna Kanda
20:00
Drama Gong Exhibition
Sekaa Drama Gong Soka Wangi Kecamatan Sukawati (Gianyar Regency)
Wantilan
20:00
Women’s Puppeteer Wayang Arja
Sanggar Seni Tugek Carangsari Br.Pemijian Carangsari Petang (Badung Regency)
Kryia
22Jun ::: Saturday map
11:00
Children’s Competition Gender Wayang
Sanggar Rare Angon (Bangli Regency)
Sanggar Gangsa Dewa Br.Bindu Mekar Bhuwana Abiansemal (Badung Regency)
Sanggar Kembang Bali Tunjuk (Tabanan Regency)
Sekaa Gender Suara Murti Banjar Babakan Sukawati (Gianyar Regency)
Ratna Kanda
11:00
Joged Bumbung Dance Exhibition
Adhi Merdu Suara Br. Mujul Desa Sangkan Gunung Kec. Sidemen (Karangasem Regency)
Kalangan Ayodya
14:00
Special Arts Performance from Indonesia
Department of Culture and Tourism of Magelang Regency
Wantilan
17:00
Reconstruction: Semara Pagulingan
Sekaa Samara Pagulingan Penebel (Tabanan Regency)
Kalangan Ayodya
20:00
Drama Gong Exhibition
Sanggar Tresna Asih (Bangli Regency)
Wantilan
23Jun ::: Sunday map
11:00
Children’s Competition Gender Wayang
Sekaa Gender Desa Banyuning Timur (Buleleng)
Sanggar Gurnita Santi Br.Losan Kec.Banjarangkan (Klungkung Regency)
PEPADI (Denpasar City)
Sekaa Gender Sekar Rare Br.Dinas Saren Anyar Desa Budakeling Kec.Bebandem (Karangasem)
Sanggar Sudamala Desa Batuagung (Jembrana Regency)
Ratna Kanda
14:00
Reconstruction: Legong Dance and Palegongan Classic
Gamelan Cendana Batubulan (Gianyar Regency)
Wantilan
17:00
Ngelawang (Barong) Exhibition
Sekaa Ngelawang Br.Kebonkuri Kec.Denpasar Timur (Denpasar City)
Sanggar Sangita Mredangga (Jembrana Regency)
Kecamatan Payangan (Gianyar Regency)
Arts Center Area
20:00
Arja Exhibition
Damar Sentir Br.Pondok Peguyangan Kaja (Badung Regency)
Wantilan
20:00
Balinese Dance
Sanggar Yuhura Jl. Jerogadung No.84 Br Kutuh Kelod Ubud (Gianyar Regency)
Ksirarnawa Hall
20:00
Children’s Gong Kebyar Exhibition
Sekaa Gong Anak-anak Dharma Raksatah Rakistah Semara Ulangun SMP 1 Semarapura (Klungkung Regency)
Sekaa Gong Yowana Sesana Bakti, Soka (Tabanan Regency)
Ardha Candra
24Jun ::: Monday map
11:00
Special Arts Performance from Indonesia
Sanggar Tari Apau Punyaat (STAP) Samarinda Kalimantan Timur
Kalangan Ayodya
14:00
Pesantian Exhibition
Sekaa Nadak Sara Marga (Tabanan Regency)
Ratna Kanda
17:00
Reconstruction: Semara Pagulingan
Sanggar Pesona Budaya (Bangli Regency)
Kalangan Ayodya
20:00
Adult Competition Shadow Puppet Parwa
Sanggar Natya Laras Br.Babakan Sukawati (Gianyar Regency)
Kalangan Kriya
20:00
Adult Gong Kebyar Exhibition
Sekaa Gong Pancaka Tirta,Desa Pakraman Manukaya Let, Tampaksiring (Gianyar Regency)
Sekaa Gong Yowana Eka Werdhi,Desa Nyalian Kec.Banjarangkan (Klungkung Regency)
Ardha Candra
25Jun ::: Tuesday map
11:00
Reconstruction: Nandir
Sekaa Nadir Swacitta Desa Taro Tegalalang (Gianyar Regency)
Kalangan Angsoka
14:00
Topeng Prembon (Mask) Performance
Sekaa Topeng Manik Sabda Gurnita Br. Anggabaya penatih (Denpasar City)
Ratna Kanda
17:00
Semara Dhana Gamelan Music
Sanggar Kryasta Guna Br. Padang Tegal Mekar Sari Ubud (Gianyar Regency)
Kalangan Ayodya
20:00
Mask Inovasition Drama Dance Preformance “Tuan Tepis Penghuni Campuhan”
GEOKS Singapadu (Gianyar Regency)
Wantilan
20:00
Adult Competition Shadow Puppet Parwa
Sanggar Kuta Kumara Agung Dalang Gst Made Dharma Putra (Badung Regency)
Kalangan Kriya
20:00
Women’s Gong Kebyar Exhibition
Sekaa Genta Swara Budaya,Desa Umajero Kec.Busungbiu (Buleleng Regency)
Sekaa Gong Wanita Adya Swari Br.Alangkajeng Desa Pemecutan Kec.Denpasar Barat (Denpasar City)
Ardha Candra
26Jun ::: Wednesday map
11:00
Joged Bumbung Dance Exhibition
Sekaa Joged Gita semara Br. Saba Kelurahan Penatih (Denpasar City)
Kalangan Ayodya
11:00
Unique Dance Performance from each Regency:
Sanggar Seni Ciwa natya (Bangli Regency)
Kalangan Angsoka
14:00
Genjek Preformance
Astiti Bakti Desa Pinggan Kintamani (Bangli Regency)
Ratna Kanda
17:00
Collaboration Jegog diatonis
Ceraken Musik Tradisional Radikal (Gianyar Regency)
Kalangan Ayodya
20:00
Arja Exhibition
Bangli Regency
Wantilan
20:00
Adult Competition Shadow Puppet Parwa
Dalang Putu Rekayasa Dusun Banjar Tegeha Kec.Banjar (Buleleng)
Kalangan Kriya
20:00
Children’s Gong Kebyar Exhibition
Sekaa Gong Kumara SMPN 2 Mengwi (Badung Regency)
Sekaa Gong SMP 1 Negara Kelurahan Dauhwaru (Jembrana Regency)
Ardha Candra
27Jun ::: Thursday map
11:00
Mask Dance Drama “Prabu Jaya Pangus”
Yayasan Tri Pusaka Sakti Batuan Sukawati Gianyar
Kalangan Angsoka
14:00
Pesantian Exhibition
Sanggar Giri Lango Br. Bukit Batu (Gianyar Regency)
Ratna Kanda
17:00
Reconstruction: Semara Pagulingan
Sanggar Ardha Nareswari Br. Anyar Kaja Kerobokan (Badung Regency)
Kalangan Ayodya
20:00
Arja Inovatif “Uwug Kengetan”
IKIP PGRI Bali
Wantilan
20:00
Adult Competition Shadow Puppet Parwa
PEPADI Denpasar City
Kalangan Kriya
20:00
Adult Gong Kebyar Exhibition
Sekaa Gong Dharma Laksana Kelurahan Br.Tengah (Jembrana Regency)
Sanggar Bala Werdi Agung (Bangli Regency)
Ardha Candra
28Jun ::: Friday map
11:00
Joged Bumbung Dance Exhibition
Sekaa Joged Winangun (Bangli Regency)
Kalangan Ayodya
11:00
Unique Dance Performance from each Regency:
Sanggar Guntur Madu Petang (Badung Regency)
Kalangan Angsoka
17:00
Baleganjur Competition
Sekaa Bumi Sari Nadi Marga (Tabanan Regency)
SMA Negeri 1 Negara (Jembrana Regency)
Sekaa Baleganjur Pura Dalem, Salunding Br.Tambak Sari Desa Kapal (Badung Regency)
Arts Center Area
20:00
Drama Gong Exhibition
Sekaa Drama Gong Puspa Kencana Bon Bali Banjar Bukit Batu Samplangan (Gianyar Regency)
Kalangan Ayodya
20:00
The College of the Holy Cross, Woscester, M.A Amerika , Prof, DR. I Made Bandem, DR. Suasthi Bandem dan Grup Makaradhw aja Singapadu
Ksirarnawa Hall
29Jun ::: Saturday map
10:00
Craft Contest
Ratna Kanda
11:00
Special Arts Performance from Indonesia
Jember Regency
Kalangan Ayodya
14:00
Prembon Exhibition
Sanggar Seni Tugek Carangsari Br.Pemijian Carangsari Petang (Badung Regency)
Wantilan
17:00
Baleganjur Competition
Sekaa Gong Prawerti Tunggaling Manacika (Bangli Regency)
Sekaa Gong Baleganjur Werdhi Swara Br.Kedaton desa Kesiman Petilan Kec.Denpasar Timur (Denpasar City)
Sanggar Wasundari Desa Kamasan (Klungkung Regency)
Arts Center Area
20:00
Drama Gong Exhibition
Sekaa Dharma Sangraha Budaya Desa Yehkuning (Jembrana Regency)
Wantilan
20:00
Special Arts Performance from Indonesia
Ary Suta Center Gamelan Orchestra
Ksirarnawa Hall
20:00
Music Perfomance
Pramusti Bali
Ardha Candra
30Jun ::: Sunday map
8:00
Painting Contest
Kalangan Kriya
10:00
Womens Workshop
Ksirarnawa Hall
11:00
Balinese Dance
Sanggar Oka’s Jalan gandaria (Denpasar City)
Wantilan
11:00
Gong Kebyar Between Kindergarten and Elderly people of Denpasar City
Group of Gong Kebyar Kindergarten Vs Elderly people (Denpasar City)
Ratna Kanda
14:00
Pesantian Exhibition
Widyasabha (Jembrana Regency)
Ratna Kanda
17:00
Baleganjur Competition
Sanggar Seni Gita Mahardika Br.Babakan Sukawati (Gianyar Regency)
Desa Pakraman Nagasepaha (Buleleng)
Sekaa Catur Budaya Br.Pande Tunggak Desa Bebandem Kec.Bebandem (Karangasem Regency)
Arts Center Area
20:00
Reconstruction: Parwa
Group HSKB (Badung Regency)
Kalangan Ayodya
20:00
Drama Gong Exhibition
Hindu Institute (IHDN) Denpasar Kampus Singaraja
Wantilan
01Jul ::: Monday map
11:00
Reconstruction: Gambuh Dance
Desa Pakraman Padangaji Kec.Selat (Karangasem Regency)
Kalangan Angsoka
14:00
Special Arts Performance from Indonesia
Kuda Lumping Performance
Krido Budoyo Gayamsari – Lingkungan Kaliputih Kelurahan Panjang Kec. Ambarawa, Semarang Regency
Kalangan Ayodya
20:00
Unique Dance Performance from each Regency:
Sekaa Kecak Bona Blahbatuh (Gianyar Regency)
Ksirarnawa Terbuka
20:00
Tektekan Calonarang Exhibition
Sekaa Tektekan Calonarang Merta Sari Desa Relating Kec. Kerambitan (Tabanan Regency)
Kalangan Ayodya
20:00
Drama Gong Exhibition
Sekaa Buda Yowana Kerti Desa Bebandem Kec. Bebandem (Karangasem Regency)
Wantilan
20:00
Adult Competition Shadow Puppet Parwa
Sanggar Candra Dwani Br.Besang Desa Ababi (Karangasem Regency)
Kryia
02Jul ::: Tuesday map
11:00
Special Arts Performance
Ikatan Keluarga Batak Bali (Balinese-Batak Family) IKBB
Ratna Kanda
14:00
Music and Bondres Collaboration
Art Community Rarekual, Singaraja
Kalangan Ayodya
20:00
Special Arts Performance from Indonesia
Natuna Regency, Riau Province
Wantilan
20:00
Docmentary Film Review
Ksirarnawa Hall
20:00
Women’s Gong Kebyar Exhibition
Sekaa Gong Putri Kencana Kediri (Tabanan Regency)
Sekaa Gong Wanita Sekar Klasik Desa Banda Kec.Banjarangkan (Klungkung Regency)
Ardha Candra
03Jul ::: Wednesday map
11:00
Special Arts Performance from Indonesia
Culture Department of North Jakarta
Wantilan
14:00
Pesantian Exhibition
Sekaa Pesantian Dirga Wahyu Swari Br. Simo (Denpasar City)
Ratna Kanda
20:00
Modern Balinese Theater Performance
Sanggar Teater Bali Ambengan Singaraja
Kalangan Ayodya
20:00
Adult Competition Shadow Puppet Parwa
Sanggar P-Luk Jiner Desa Balk (Jembrana Regency)
Kalangan Kriya
20:00
Children’s Gong Kebyar Exhibition
Sekaa Gong Kebyar Anak-anak Semadi Dharma Yowana Br.Poh Gading Kec.Denpasar Timur (Denpasar City)
Sekaa Gong Manik Kumara, Desa Pakraman Serokaden (Bangli Regency)
Ardha Candra
04Jul ::: Thursday map
9:00
Bali Arts Festival Workshop
Ksirarnawa Hall
11:00
Joged Bumbung Dance Exhibition
Sekaa Jaya Kumara Dhana Angseri Baturiti (Tabanan Regency)
Kalangan Ayodya
11:00
Special Arts Performance from Indonesia
Department of Culture and Tourism of Riau Province
Ratna Kanda
14:00
Leko Dance
Banjar Parekan Desa Sibang Gede Kecamatan Abiansemal (Badung Regency)
Wantilan
20:00
Prembon Exhibition
Sanggar Prembon Sekar Sandat Desa Pakraman Padpadan Petak Kaja (Gianyar Regency)
Kalangan Ayodya
20:00
Adult Competition Shadow Puppet Parwa
Sanggar Santika Budaya (Bangli Regency)
Kalangan Kriya
20:00
Adult Gong Kebyar Exhibition
Sekaa Gong Teruna Mekar Tunjuk (Tabanan Regency)
Sekaa Gong Sekar Segara Madu Desa Adat Tanjung Benoa Kuta Selatan (Badung Regency)
Ardha Candra
05Jul ::: Friday map
10:00
Nyastra – Traditional Balinese Writing Contest
Arts Center Area
17:00
Barong Performance
UKM Universitas Dwijendra
Kalangan Angsoka
20:00
Arja Exhibition
RRI Cabang Denpasar Jl. Hayam Wuruk No 70 (Denpasar City)
Kalangan Ayodya
20:00
Drama Gong Exhibition
Sekaa Drama Gong Adio Budaya (Klungkung Regency)
Wantilan
20:00
Awarding Ceremony to Maestro Artists
Ksirarnawa Hall
06Jul ::: Saturday map
11:00
Mask Dance
Yayasan Waturenggong Puri Den Bencingah JI. Raya Besakih no 16 Semarapura (Klungkung Regency)
Kalangan Angsoka
14:00
Special Arts Performance from Indonesia
Lampung Timur Regency
Wantilan
17:00
Reconstruction: Semara Pagulingan
Sekaa Gurnita Semara Santhi Br. Kjreteg sibetan Kec. Bebandem (Karangasem Regency)
Kalangan Ayodya
20:00
Arja Exhibition
Sanggar Citta Usadhi Desa Mengwitani (Badung Regency)
Wantilan
20:00
Adult Competition Shadow Puppet Parwa
Sanggar Durga Desa Winangun Kukuh Marga (Tabanan Regency)
Kalangan Kriya
20:00
Balinese Pop Song Exhibirtion
Sanggar Musik Cressendo Sukawati Br.Tameng Desa Sukawati (Gianyar Regency)
Sanggar Eka Mahardika (Badung Regency)
Sanggar Intan Bina Suara Semarapura (Klungkung Regency)
Ardha Candra
07Jul ::: Sunday map
10:00
Women Workshop
Ksirarnawa Hall
11:00
Joged Bumbung Dance Exhibition
Sekaa Joged Gurnata Samara Kanthi Desa Anggungan Lukluk (Badung Regency)
Kalangan Ayodya
17:00
Ngelawang (Barong) Exhibition
Sanggar Serto Lemo (Bangli Regency)
Sekaa Wayang Wong Desa Tejakula (Buleleng Regency)
Sanggar Yudistira Kapal (Badung Regency)
Ksirarnawa Terbuka
20:00
Drama Gong Exhibition
Sanggar Renteng Rages selemadeg (Tabanan Regency)
Wantilan
20:00
Adult Competition Shadow Puppet Parwa
Sekaa Wayang Parwa Desa Pikat Kec.Dawan (Klungkung Regency)
Kalangan Kriya
20:00
Balinese Pop Song Exhibirtion
Group Mulk Banana Sidemen (Karangasem Regency)
Cakra Band Kelurahan Tegalcangkring (Jembrana Regency)
Djambe Soul(Tabanan Regency)
Ardha Candra
08Jul ::: Monday map
11:00
Joged Bumbung Dance Exhibition
Sekaa Joged Bumbung Mekarsari Kelurahan Sangkaragung (Jembrana Regency)
Kalangan Ayodya
14:00
Jangger Exhibition
Yayasan Intan Budaya Negeri Jl.Pekandelan 1 Br.Tengah Kangin Peliatan (Gianyar Regency)
Kalangan Angsoka
20:00
Calonarang Classical Dance Drama
Culture Department of Gianyar Regency
Kalangan Ayodya
20:00
Arja Exhibition
Sanggar Cakuntala Br. Besang Desa Ababi (Karangasem Regency)
Wantilan
20:00
Balinese Pop Song Exhibirtion
Sanggar Musik Smarandana Singaraja (Buleleng Regency)
Group Kalanjaya Band (Bangli Regency)
Group Musi Catur Muka Swara (Denpasar City)
Ardha Candra
09Jul ::: Tuesday map
11:00
Balinese Dance
Group Seni Suara Hati Br. Karangsari Desa Banyupoh Kec. Grogak
Kalangan Angsoka
14:00
Classical music
Sanggar Mekar Bhuana Br.Kerta Langu Denpasar (Badung Regency)
Kalangan Ayodya
20:00
Bondres Performance
Sanggar Salju Grup (Denpasar City)
Kalangan Ayodya
20:00
Arja Exhibition
Sanggar Arja Genta Apsari Desa Medahan Blahbatuh (Gianyar Regency)
Wantilan
20:00
Docmentary Film Review
Ksirarnawa Hall
20:00
Women’s Gong Kebyar Exhibition
Sekaa Kemuda Sari Br.Jasri (Karangasem Regency) dengan Pendamping Sanggar Chudamani Pengosekan Ubud (Gianyar Regency)
Ardha Candra
10Jul ::: Wednesday map
11:00
Joged Bumbung Dance Exhibition
Sanggar Mekar Lestari Br. Kawan Desa Bakbakan (Gianyar Regency)
Kalangan Ayodya
14:00
Pesantian Exhibition
Sekaa Santi Babakan Pule Br. Sangkan Buana (Klungkung Regency)
Ratna Kanda
17:00
Reconstruction: Semara Pagulingan
Sekaa Gamelan Semar Pagulingan Gunung Jati Br. Teges Peliatan Ubud (Gianyar Regency)
Kalangan Ayodya
20:00
Docmentary Film Review
Ksirarnawa Hall
20:00
Children’s Gong Kebyar Exhibition
Sekaa Gong Kembang Dharma Putra Br.Menak Desa Tulikup (Gianyar Regency) dengan Pendamping Sekaa Gong Paket Agung (Buleleng Regency)
Ardha Candra
11Jul ::: Thursday map
11:00
Reconstruction: Arja
Abian Tuwung (Tabanan Regency)
Kalangan Angsoka
14:00
Special Arts Performance from Indonesia
Angklung Performance
KPAP Gentra Seba STBA Yapari Bandung
Kalangan Ayodya
20:00
Arja Exhibition
Sanggar Sari Mekar Desa Sari Mekar
Wantilan
20:00
Adult Gong Kebyar Exhibition
Sanggar Dwi Mekar Singaraja (Buleleng Regency) with Sanggar Gita Lestari Desa Petak Kaja (Gianyar Regency)
Ardha Candra
12Jul ::: Friday map
11:00
Reconstruction: Bumbang
Kesenian Bumbang Br. Sesetan Tengah (Denpasar City)
Kalangan Angsoka
11:00
Joged Bumbung Dance Exhibition
Sanggar Darma Santi
Kalangan Ayodya
17:00
Reconstruction: Tetantrian Dance
Bangli Regency
Kalangan Angsoka
20:00
Fakultas Seni Pertunjukan Jurusan Pedalangan Institut Seni Indonesia Denpasar
Kalangan Kriya
20:00
Arja Exhibition
Kesenian Arja Pasraman Prabha Budaya Br. Lumintang (Denpasar City)
Wantilan
20:00
Collaboration Music and Dance
Narwastu Music and Dance Foundation
Ksirarnawa Terbuka
13Jul ::: Saturday map
11:00
Reconstruction: Renganis
Sekaa Kesenian Renganis Desa Penglatan
Kalangan Angsoka
14:00
Pesantian Exhibition
Sekaa Santi Gita Smerti Desa Tianyar Kec. Kubu (Karangasem Regency)
Ratna Kanda
17:00
Reconstruction: Semara Pagulingan
Sekaa Samara Pagulingan Swasti Swara Br. Kepisah Pedungan (Denpasar City)
Kalangan Ayodya
20:00
Closing of the Bali Arts Festival
Cllosal Ballet Performance “SAKUNI RAJA WINAYA”
Bali Provincial Government by SMK 3 Sukawati
Ardha Candra


View Arts Center (Taman Budaya Bali) in a larger map

 - english, info umum , ,

  • Message

    メールアドレスが公開されることはありません。 * が付いている欄は必須項目です

    次のHTML タグと属性が使えます: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

      関連記事

    I Ketut Madra, famous balinese tradition painters, musician and dancer.
    I Ketut Madra and Traditional Balinese Wayang Painting
    I Ketut Madra, a traditional Balinese pa
    dondapdape20110814-04
    Don Dapdape new creation Balinese dance & Song
    Tari Don Dapdape “Don Dapdape̶ ...
    no image
    WALI balinese dance
    WALI : Sacred Dances Rejang dance Wali D ...
    lambang sari
    Welcome Dance (Balih-Balihan)
    Welcome Dance Tari Penyambutan A welcome ...
    Baju Safari – Balinese Traditional Costume
    On Balinese costume, usually male wear s ...