Bali Arts Festival XXXVI 2014
13 JUN (Fri) – 12 JUL(Sat)

Bali ArtsFestaval XXXV 2013 Program
PKB Pesta Kesenian Bali

JUN
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
8
9
10
11
12
 
 
JUL
 

DATA from Program of Bali Arts Festival XXXVI 2014, Department of Culture Bali Province by Mr. Made Sudiarta

13Jun. Friday map
14:00
Parade Ceremonial
Bajra Sandi
Renon Denpasar
20:00
Opening Ceremony of the Bali Arts Festival 2014
prime oratory performances filmed
Indonesian art Institute of Denpasar
Ardha Candra
14Jun. Saturday map
11:00
Participation
Central Kalimantan
Kalangan Angsoka
20:00
Dance and Music Indonesia
Komando Daerah Militer IX Udayana
Ardha Candra
15Jun. Sunday map
14:00
Participation
Department Culture and Tourism Participation Bantul Regency
Kalangan Angsoka
11:00
Topeng Panca (Balinese Mask) Performance
Sekaa Topeng Kecamatan Marga
Ratna Kanda
17:00
Barong Ngelawang dance performances
Kab.Klungkung Kab.Tabanan Kab.Buleleng
Ksirarnawa Hall
20:00
Participation
Department of Culture and Tourism Palangkaraya of Participation, Palangkaraya City
Kalangan Angsoka
20:00
Drama Gong Show
Sekaa Drama Gong Dharma Laksana
Kalangan Ayodya
20:00
Children Shadow Puppets Art Competition
Badung Regency,
Wantilan
16Jun. Monday map
11:00
Performance
Sanggar Kapucuk Demulih
Kalangan Angsoka
14:00
Taman Penasar Competition
Sanggar Giri Lango
Ratna Kanda
17:00
Classic Angklung Music Performance
Sanggar Bakti Kembang Bakti seraga
Kalangan Angsoka
20:00
Temporary art music performances by Kencana Wiguna group, Br. Kehen, Kesiman Petilan village, east Denpasar sub districts
Denpasar City,
Ksirarnawa Hall
20:00
Children Shadow Puppets Art Competition
Sanggar P-luk Jiner
Wantilan
20:00
Women’s Gong kebyar Exhibition
Mekar Sari Balerung art community, Peliatan village, Ubud subdistrict, Gianyar regency
Genta Nare Swari art community, Demulih village, Bangli regency.
Ardha Candra
17Jun. Tuesday map
11:00
Gambuh Reconstruction Performances
Sekaa Gambuh Tumbak Bayuh
Kalangan Angsoka
14:00
Taman Penasar Competition
Bangli Regency,
Ratna Kanda
11:00
Joged Bumbung Dance Exhibition
Sekaa Joged Bumbung Jaya Suara
Kalangan Ayodya
17:00
Semara pagulingan art music Classic Exhibition
Badung Regency, Bangli Regency,
Kalangan Angsoka
20:00
Children’s Shadow Puppets Art Competition
Sekaa Wayang Anak Rare Kumara
Wantilan
20:00
Children’s Gong kebyar Exhibition
Cipta dharma Kanti art community, Penatih subdistrict-east Denpasar City
Gong Kumara Giri art community, Pujungan village, Pupuan subdistrict-Tabanan
Ardha Candra
18Jun. Wednesday map
14:00
Gambang music Classic show
Manikasanti
Kalangan Angsoka
11:00
Topeng Panca (Balinese Mask) Performance
Bangli Regency,
Ratna Kanda
11:00
Participation
Gunung Kidul regency Department of Culture and Tourism
Kalangan Ayodya
17:00
Semara pagulingan art music Classic Exhibition
Sekaa Petapakan Ratu Sakti
Kalangan Angsoka
20:00
Participation
Department of Culture North Jakarta City
Kalangan Ayodya
20:00
Documentary Movies screening
Ksirarnawa Hall
20:00
Children Shadow Puppets Art Competition
Pepadi Organization
Wantilan
20:00
Adult Gong kebyar Exhibition
Bangbang Darma Sraya art community, Bangbang village, Bangli regency
i Santhi Budaya Singaraja art community, Buleleng Regency
Ardha Candra
19Jun. Thursday map
11:00
Participation
Magelang Regency, Department of Culture and Tourism Partisipation
Kalangan Angsoka
11:00
Male Legong dances – Jaya Pangus
Genta Bhuana Sari
YAYASAN Sri Loka Pala
Kalangan Ayodya
14:00
Taman Penasar Competition
Denpasar City,
Ratna Kanda
17:00
Semara pagulingan art music Classic Exhibition
Sekaa Guntur Madu Pujungan Kec.Pupuan-Tabanan
Sekaa Semarpagulingan Darani Pemerajan Anyar Geria Jelantik Ds.Budakeling Kec.Bebandem-Karangasem
Kalangan Ayodya
20:00
Documentary Movies screening
Ksirarnawa Hall
20:00
Children’s Shadow Puppet Art Competition
Dalang I Komang Gede Krishna Pradnyana dari Sanggar Seni Gita Mahardika
Wantilan
20:00
Women’s Gong kebyar Exhibition
Nari Swara art community, Besang Kawan village, Klungkung Regency
Kanthi Pertiwi art community Jimbaran village, south of Kuta subdistrict, Badung Regency.
Ardha Candra
20Jun. Friday map
11:00
Gong Gede Music Performance
Sanggar Banjaran Sari
Kalangan Ayodya
14:00
Taman Penasar Competition
Abdi Praja santhi group, Governance of Tabanan present
Ratna Kanda
17:00
Classic Art Performance
Sekaa Mekar Dewata
Kalangan Angsoka
20:00
Drama Gong Show
SMKN I Mas Ubud Kabupaten Gianyar
Kalangan Angsoka
20:00
Contemporary art
Art Community Rarekual, Singaraja
Ksirarnawa Hall
20:00
Children’s Shadow Puppets Art Competition
Sanggar Kembang Bali
Wantilan
21Jun. Saturday map
14:00
Participation
West Bandung Department of Culture and Tourism regency
Kalangan Angsoka
11:00
Children’s Gender Wayang competition
Denpasar City, Klungkung Regency, Tabanan Regency, Bangli Regency,
Wantilan
11:00
Joged Bumbung Dance Exhibition
Sekaa Joged Werdi Kencana
Kalangan Ayodya
17:00
Dances performances
Department of Education and Culture of West Kalimantan Province
Kalangan Angsoka
17:00
Semara pagulingan art music Classic Exhibition
Sanggar Tabuh Lingga Yoni Desa Adat Banda Kec. Banjarangkan Kabupaten Klungkung
Sanggar Hita Bhuana Tampaksiring Gianyar
Kalangan Ayodya
20:00
Foreign participation
Bonni Simoa, MFA Dance Profesor Lane Community College Eugene, Oregon USA
Ksirarnawa Hall
20:00
Performance
Sanggar Pentas Marak Lestari
Ratna Kanda
20:00
Children’s Shadow Puppets Art Competition
Buleleng Regency,
Wantilan
22Jun. Sunday map
11:00
Children’s Gender Wayang competition
Kab.Gianyar Kab.Badung Kab.Karangasem Kab.Jembrana Kab.Buleleng
Ratna Kanda
14:00
Gambuh dance
Denpasar City,
Kalangan Ayodya
17:00
Barong Ngelawang dance performances
Badung, Denpasar City, Kabupaten Jembrana
Ksirarnawa Terbuka
20:00
Dance Drama Arja Performances
RRI Cabang Denpasar
Kalangan Ayodya
20:00
Innovative puppets performances
Elders Puppeteer
Ksirarnawa Hall
20:00
Participation
Central Lombok regency, West Nusa Tenggara, Indonesia
Wantilan
20:00
Children’s Gong kebyar Exhibition
Kamaswara Nirbana art community, Kemoning village,Klungkung regency
Mekar Alit art community Darmasaba village, Abiansemal subdistrict, Badung regency.
Ardha Candra
23Jun. Monday map
11:00
Participation
Banda Raja foundation partisipation, Rawa Sakti street, Lr, Taqwa no 6, Peuniti Banda Aceh regency
Kalangan Angsoka
14:00
Taman Penasar Competition
Sekaa Widya Sabha Kabbupaten Jembrana
Ratna Kanda
11:00
Bondres show
Paguyuban Seni Cancing mas
Kalangan Ayodya
17:00
Elders group show
Sekaa Gong Lansia Werda Santhi
Kalangan Angsoka
20:00
Drama Gong Show
Sekaa Drama Gong Eka Werdhi Budaya
Kalangan Ayodya
20:00
Adult Gong kebyar Exhibition
Sapta Kinara Lika art community, Sibangkaja village, Abiansemal Sub-districts, Badung regency
Genta Manik art community, Seronggo village, Gianyar regency.
Ardha Candra
24Jun. Tuesday map
11:00
Dances performances
Indonesian of Art Institute, Yogyakarta.
Kalangan Angsoka
11:00
Topeng Panca (Balinese Mask) Performance
Sekaa Gong C_Art Coblong
Ratna Kanda
14:00
Participation
Bima City Department of Culture,Bima Regency
Kalangan Ayodya
17:00
Semara pagulingan art music Classic Exhibition
Denpasar City, Jembrana Regency,
Kalangan Ayodya
20:00
Contemporary art
Badung Regency,
Ksirarnawa Hall
20:00
Dance Drama Arja Performances
Sangar Mekaradwaja
Wantilan
20:00
Women’s Gong kebyar Exhibition
Denpasar Female of community gong
Semara Ratih Female community gong of Pempatan village, Rendang sub-districts, Karangasem Regency
Ardha Candra
25Jun. Wednesday map
11:00
Joged Bumbung Dance Exhibition
Sanggar Tri Pitaka
Ratna Kanda
14:00
Association of Maluku in Bali (IKEMAL)
Ikatan Keluarga Maluku (IKEMAL) Bali
Kalangan Angsoka
17:00
Participation
Department of Tourism and Culture Jember city,Jember Regency
Kalangan Angsoka
20:00
Drama Gong Show
Sekaa Drama Gong Candra Budaya
Kalangan Ayodya
20:00
Dance Fragments
Tri Sakti Dance group Maha Saraswati University of Denpasar
Ksirarnawa Hall
20:00
Dance Drama Arja Performances
Bangli Regency,
Wantilan
26Jun. Thursday map
11:00
Balinese music of Semara Pagulingan
Sanggar Citarum
Kalangan Angsoka
14:00
Taman Penasar Competition
Badung Regency,
Ratna Kanda
17:00
Classic Angklung Music Performance
Sekaa Angklung Sidan Wija Kusuma
Kalangan Angsoka
20:00
Contemporary art
Bangli Regency,
Ksirarnawa Hall
20:00
Dance Drama Arja Performances
Sekaa ArjaSanggar Graha Kumara Santi
Wantilan
20:00
Adult Gong kebyar Exhibition
Teruna Patria art community, Kerambitan village, Tabanan regency
Waja Suara Wangaya Kaja art community, Dauh Puri Kaja subdistrict, North of Denpasar Regency
Ardha Candra
27Jun. Friday map
11:00
Topeng Panca (Balinese Mask) Performance
Sanggar Tetapukan Pejeng Kelod
Ratna Kanda
11:00
Joged Bumbung Dance Exhibition
Sekaa Joged Bumbung Eka Cipta Dharma Sandhi
Kalangan Ayodya
14:00
Bondres 2nd of Lawak Bali community
Badung Regency,
Wantilan
20:00
Contemporary art
Sanggar Rare Parahyangan Payang
Ksirarnawa Hall
17:00
Baleganjur Music Competition
Kab.Gianyar Kota Denpasar Kab.Jembrana
Ksirarnawa Terbuka
20:00
Dance Drama Arja Performances
Sanggar Renteng Reges
Wantilan
20:00
Children’s Gong kebyar Exhibition
Widia Guna Sandi group, Tambahan vilage (Bangli)
Panji Kumara Mas childrens group, Banjar Jasri, Belega village, Blahbatuh sub-districts (Gianyar)
Ardha Candra
28Jun. Saturday map
11:00
Arts Dance Reconstruction performance
Sekaa Parwa
Kalangan Angsoka
10:00
Handicrafts competitions
Ratna Kanda
11:00
Joged Bumbung Dance Exhibition
Sekaa Joged Giri Swara
Kalangan Ayodya
14:00
Participation
Participation of Genta Seba community, by STBA Yapari-ABA of Bandung City
Wantilan
20:00
calonarang dance
Sanggar Gita Bandana Praja
Kalangan Ayodya
20:00
Balinese Song
Grup Musik EMONI Bali
Ksirarnawa Hall
17:00
Baleganjur Music Competition
Badung Regency, Bangli Regency, Buleleng Regency,
Ksirarnawa Terbuka
20:00
Dance Drama Arja Performances
Sekaa Arja Kenyir Mais
Wantilan
29Jun. Sunday map
11:00
Participation
Wira Kencana art Group of Jakarta City
Wantilan
11:00
Arts Dance Reconstruction performance
Sekaa Gandrung Semara Metu
Kalangan Angsoka
11:00
Topeng Panca (Balinese Mask) Performance
Sanggar Pucuk Bang Desa Batu agung Kabbupaten Jembrana
Ratna Kanda
20:00
Painting and Coloring Contest
Arts Center Area
10:00 – 13:00
Femininity Work Shop, arranging flower and Janur
Ksirarnawa
20:00
Drama Gong Show
Sekaa Drama Gong Dharma Sangraha Budaya
Kalangan Ayodya
20:00
Pakeliran Theater
Banjrajnyana Music Theater
Ksirarnawa Hall
17:00
Baleganjur Music Competition
Kab.Karangasem Kab.Klungkung Kab.Tabanan
Ksirarnawa Terbuka
20:00
Dance Drama Arja Performances
Sanggar Citta Usadhi Desa Mengwitani (Badung Regency)
Wantilan
20:00
Songs Dharma
Dewa Budjana
Ardha Candra
30Jun. Monday map
11:00
Arts Dance Reconstruction performances
Sekaa Parwa Darma Cita Kusuma
Kalangan Angsoka
11:00
Music and Dance
FOR TUNI Sayang Hati Group
Kalangan Ayodya
14:00
Mask Dance with Slonding music
Sanggar Seni Praberswara
Wantilan
17:00
Classic Angklung Music Performance
Sekaa Angklung Wana Gita Santhi
Kalangan Angsoka
20:00
Drama Gong Show
Sekaa Drama Gong Puspa Kencana Bon Bali
Kalangan Ayodya
20:00
Contemporary art performance by Citta Wistara art community, Budakeling village, Bebandem subdistrcts, Karangasem regency
Sanggar Citta Wistara Desa Budakeling Kec. Bebandem Kabupaten Karangasem
Ksirarnawa Hall
20:00
Dance Drama Arja Performances
Buleleng Regency,
Wantilan
1Jul. Tuesday map
11:00
Fragment of dance
Puspa Kirana art Foundation
Kalangan Angsoka
14:00
Taman Penasar Competition
Sekaa Taman Penasar Artika Pradikta Desa Tianyar Kecamatan Kubu
Ratna Kanda
17:00
Classic Angklung Music Performance
Sekaa Angklung Brahmana Sni
Kalangan Angsoka
20:00
Shadows and Mask
Badung Regency,
Kalangan Ayodya
20:00
Documentary Movies screening
Ksirarnawa Hall
20:00
Dance Drama Arja Performances
Pasraman Prabha Budaya Lumintang
Wantilan
20:00
Women’s Gong kebyar Exhibition
Taruna Mekar art community, by Tunjuk village, Tabanan regency
Sri Gita Suara female gong art community, Pendem vilage, Jembrana Regency
Ardha Candra
2Jul. Wednesday map
11:00
Reconstruction of Joged Pingitan dance
Pura Taman Limut
Kalangan Angsoka
14:00
Taman Penasar Competition
Sekaa Taman Penasar Babakan Pule
Ratna Kanda
17:00
Balinese dancing show
Group Seni Suara Hati Br. Karangsari Desa Banyupoh Kec. Grogak
Kalangan Angsoka
20:00
Tabanan Cupak Shadow Puppets characteristic show
Sanggar Seni Suganda
Wantilan
20:00
Children’s Gong kebyar Exhibition
Junior High School 1 of Negara . Dauh Waru sub- districts, Jembrana Regency
Adult of Wakya Gong Kebyar art community, Paketan, Buleleng Regency
Ardha Candra
3Jul. Thursday map
11:00
Topeng Panca (Balinese Mask) Performance
Badung Regency,
Ratna Kanda
11:00
Joged Bumbung Dance Exhibition
Yayasan Semarapura
Kalangan Ayodya
9:00
Cultural Gatherings
Ksirarnawa Hall
17:00
Grantang Pelog Balinese music performances
Group Swar Dwi Sutri
Kalangan Angsoka
20:00
Drama Gong Show
HSKB Kabupaten Badung
Kalangan Ayodya
20:00
Shadow Puppets characteristic show
Dalang Lenyog / Ketut Suarela
Wantilan
20:00
Adult Gong kebyar Exhibition
Wasundari art comunity, Kamasan Village-Klungkung
Sidha Murti Padang Tunggal Gong Kebyar community, Duda Village, Selat subdistric-Karangasem
Ardha Candra
4Jul. Friday map
10:00
Nyastra ( Traditional Balinese Writing, Tale, Poem and Oration ) Contest
Arts Center Area
17:00
Classic Angklung Music Performance
Sekaa Angklung Dharma Yadnya
Kalangan Angsoka
20:00
Drama Gong Show
Sekaa Drama Gong Nong-nong Kling
Kalangan Ayodya
20:00
Awarding Ceremony to Devotee Art
Ksirarnawa Hall
20:00
Shadow Puppets characteristic show
Sekaa Wayang Kulit Widya Citta
Wantilan
20:00
Musical Dramas ( opera )
Pramusti Bali
Ardha Candra
5Jul. Saturday map
11:00
Traditional Music Reconstruction Performances
Genggong Yosbungasri
Kalangan Angsoka
14:00
Participation
Giri Purwa Wasesa Purwoharjo temple community of Banyuwangi Regency
Ratna Kanda
17:00
Classic Art Performance – Jegog
Sekaa Jegog Metu Suara
Kalangan Ayodya
20:00
Shadow Puppets characteristic show
Puppeteer I Made Nuarsa (I Made Karbit)
Wantilan
20:00
Balinese song performances
Kab.Gianyar Kab.Badung Kab.Karangasem
Ardha Candra
6Jul. Sunday map
14:00
Kindergarten Gong Kebyar appearance
TK Kumara Pascima
Kalangan Angsoka
11:00
Topeng Panca (Balinese Mask) Performance
Buleleng Regency,
Ratna Kanda
11:00
Joged Bumbung Dance Exhibition
Sanggar Gita Ulangun
Kalangan Ayodya
10:00 – 13:00
Feminine’s Workshop, clothing theme
Ksirarnawa Hall
17:00
Barong Ngelawang dance performances
Kab.Gianyar Kab.Karangasem Kab.Bangli
Ksirarnawa Terbuka
20:00
Balinese Barong and Barong Sae dance collaboration
Sanggar Paripurna
Kalangan Ayodya
20:00
Shadow Puppets characteristic show
Bangli Regency,
Kalangan Ayodya
20:00
Balinese song performances
Denpasar City, Tabanan Regency, Jembrana Regency,
Ardha Candra
7Jul. Monday map
14:00
Male Legong dances
Sanggar Seni Klasik Ardhanareswari
Kalangan Angsoka
11:00
Joged Bumbung Dance Exhibition
Sekaa Joged Bumbung Satya Kanti
Kalangan Ayodya
17:00
Barong and Telek Dance performance
Badung Regency,
Kalangan Ayodya
20:00
Foreign participation
Group Sekar Jaya Amerika
Ksirarnawa Hall
20:00
Shadow Puppets characteristic show
Wayang Parwa Sekaa Wayang Suara Murti
Wantilan
20:00
Balinese song performances
Kab.Klungkung Kab.Bangli Kab.Buleleng
Ardha Candra
8Jul. Tuesday map
14:00
Jaranan Dances performances
Paguyuban Sadulur Blitar (Gustaf)
Kalangan Angsoka
11:00
Topeng Panca (Balinese Mask) Performance
Sanggar Wanagiri
Ratna Kanda
20:00
Participation
Pondok Art Community (PAC’o), Yogyakarta City
Ksirarnawa Hall
20:00
Shadow Puppets characteristic show
Pepadi Organization
Wantilan
20:00
Women’s Gong kebyar Exhibition
Genta Swara Budaya art community, Umejero village-Buleleng
Female Gong Gora Cita Suari Listibiya organization, Sukawati subdistrict-Gianyar(the companion)
Ardha Candra
9Jul. Wednesday map
20:00
Drama tari performances
Sanggar Salju Group (Denpasar City)
Kalangan Ayodya
20:00
Documentary Movies screening
Ksirarnawa Hall
20:00
Shadow Puppets characteristic show
Sekaa Wayang Parwa Dalang Made Marjaya
Wantilan
20:00
Children’s Gong kebyar Exhibition
Kumara Santi, Wates, Datah Village, Abang subdistrict (Karangasem)
Dharma Canti Wangbung, Guang Village, Sukawati Sub-districts (Gianyar)
Ardha Candra
10Jul. Thursday map
11:00
Traditional Music Reconstruction
Sekaa Gong suling Yeh Kuning
Kalangan Angsoka
11:00
Topeng Panca (Balinese Mask) Performance
Sekaa Topeng Widya Caraken
Ratna Kanda
20:00
Foreign participation
Sanggar Wyarihita Jepang
Wantilan
20:00
Adult Gong kebyar Exhibition
Sangita Mredangga community, Batuagung village, Jembrana Regency
Association of Karangasem Artist’s Residents( ISWARAM )
Ardha Candra
11Jul. Friday map
11:00
Traditional Music Reconstruction Performances
Banjar Sakeh
Kalangan Angsoka
14:00
Selonding traditional music show, by Mekar Buana group. Gandapura street, Denpasar city
Sanggar Mekar Buana
Ratna Kanda
11:00
Joged Bumbung Dance Exhibition
Sekaa Joged Bumbung Braya Kanti
Kalangan Ayodya
20:00
Drama Gong Show
Sekaa Drama Gong Tilotama Semarabumi
Kalangan Ayodya
12Jul. Saturday map
11:00
Prembon dances
Badung Regency,
Kalangan Angsoka
11:00
Lege Sawitra Seni Ngoncang, Suwug Village, Sawan sub-districts, Buleleng Regency.
Sanggar Lege Sawitra Seni Ngoncang
Kalangan Angsoka
14:00
Traditional Radical Transformation Music on Balinese music
Ceraken Musik
Kalangan Ayodya
17:00
Rehearsals closing of Bali Art Festival 2014
SMKN 1 Batubulan
Ardha Candra
20:00
Closing Ceremonial of Bali Arts Festival 2014, Performances by Vocational Art High Schools I of Sukawati.
SMKN 1 Batubulan
Ardha Candra


View Arts Center (Taman Budaya Bali) in a larger map

↑TOP↑